Skip to content ↓

Crosshall Junior Academy Trust

Governor Information

Chair Keith Prentice
Vice Chair Nick Abell
Safeguarding & Child Protection Governor Keith Prentice
Safer Recruitment Governor Dawn Milne
Safer Recruitment Governor Keith Prentice
Health & Safety Governor Pauline Maskell
SEND Governor  Catherine Harty
SEND Governor Pauline Maskell

 

Area Link Governor
Staff & Student Welfare
Physical Education
Health & Safety
Pauline Maskell
Behaviour

Anne Eardley
SIC

Safeguarding/Child Protection
Special Needs
Pupil Premium

SEND - Catherine Harty
Pauline Maskell
English Catherine Harty
Hayley Leher
Computing Nick Abell
Maths Dawn Milne
Hayley Leher
History Dawn Milne
Continuous Professional Development Paul Fox

 

Crosshall Junior School – Governor Information September 2018
 
Name
 
Committees
Category of Governor
Appointed by
Term Began
Term
duration
Term End
Relevant Business Interest
Governor at Other Schools
Relationship with Other Governors or Staff
  Anne Eardley (Headteacher)
 
 
Finance, Premises and Personnel
Headteacher
Governors
01/09/2016
As long as in position
n/a
None
Yes Hinchingbrooke School
None
Keith Prentice (Chair)
 
School Improvement
Finance, Premises and Personnel
Community
Governors
09/02/2019
4 years
09/02/23
None
None
 
None
 
Nick Abell
(Vice Chair)
 
Finance, Premises and Personnel (Chair)
Community Governor
Governors
01/03/2016
4 years
01/03/2020
None
None
None
Chris Dorey
 
School Improvement
Staff Governor
Election
14/12/16
4 years
14/12/2020
None
None
None
Paul Fox
 
Finance, Premises and Personnel
Community Governor
Governors
23/11/2015
4 years
23/11/2019
Simply Education & Vision for Education

Supply Teacher

Agencies do not currently supply staff to Crosshall                    

 

None
None
Carrie Meeks
 
School Improvement
Parent
Governors
01/09/2018
4 years
01/09/2022
None
None
None
Catherine Harty
 
School Improvement
Local Authority
Local Authority
11/01/2017
4 years
11/01/2021
None
None
None
Hayley Leher
 
School Improvement (Vice-Chair)
 
Community  Governor
Elected
07/10/2018
4 years
07/10/2022
None
Husband governor at another school
None
Pauline Maskell
 
School Improvement
Staff Governor
Elected
03/09/2015
4 years
03/09/2019
None
None
None
 
Dawn Milne
(Vice chair)
 
School Improvement (Chair)
Parent Governor
Elected
31/10/2016
4 years
 
31/10/2020
 
None
None
None
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
None
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Governors who have left the Governing Body
 
 
 
 
 
 
 

Tracey Crawshaw

    Clerk Governors 01/09/2017 N/A 19/12/2017 N/A N/A N/A
Sharon Harness
 
Finance, Premises and Personnel (Vice-Chair)
Community Governor
Governors
06/12/2014
4 years but resigned
12/07/2017
None
None
None
Sarah Clee 
 
School Improvement
Staff Governor
Elected 
15/11/2012
4 years
15/11/2016
None
None
None
Danielle Hainsby  

Finance, Premises and Personnel

Community Governor

Governors 6/2/17 4 years but resigned 10/5/18 None

None

None

Bryan Anderson
 
School Improvement/
Finance , Premises and Personnel
Parent Governor
Elected
30/11/2016
4 years but resigned
30/11/2019
None